Cum să hrănești o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână: o provocare a mamei



Vrei să știi cum să hrănești o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână? Bloggerul mami Anneliese Giggins a dat cea mai bună lovitură!



Bloggerul mami Anneliese Giggins arată cum să hrănească o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână! Doar iubește o provocare. Ultima dată a fost mâncare de casă, de această dată încearcă să-și hrănească familia cu 4 lei doar 20 de lire sterline pe săptămână - da, într-adevăr! Citiți blogul nostru exclusivist pentru a vedea cum a pornit. Peste tine Anneliese ...



cele mai grave vergeturi

Cum să hrănești o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână - despre ce este vorba despre Anneliese?

Cred că este corect să spun că îmi place o provocare, dar mă întreb dacă poate am setat bara prea sus de data asta. Timp de 30 de zile voi cerceta fiecare etichetă de preț, calculatorul meu va fi praf și va fi folosit zilnic. Fiecare cartof, bucată de paste, frotiu de margarină, de fapt, fiecare produs alimentar care trece pe buzele familiei mele va fi calculat și voi urmări cu atenție încasările de cumpărături.

Da, da, DA, aceasta poate părea mai degrabă o activitate plictisitoare, dar totul este dintr-un motiv bun, promit! Cred că suntem cu toții conștienți că prețurile la produsele alimentare sunt ridicate în zilele noastre și continuă să crească. O familie obișnuită de patru va cheltui cel puțin 225 de lire sterline pe lună pentru alimente (conform Office for National Statistics) și sunt sigur că unii dintre noi petrecem și mai mult, mai ales când sărbătorim ocazii speciale, cum ar fi ziua de naștere și Crăciunul.



Anneliese, soțul Neil și cei doi băieți ai săi, Isaac și Oliver

Puțini dintre noi preferă acum să desfășurăm cumpărături online săptămânale sau lunare, cu toate acestea unii preferă să fie cel care să aleagă și să aleagă mâncare la supermarket sau la băcănie și măcelărie locale. Indiferent de felul în care alegem, cei mai mulți dintre noi simțim cum inima noastră se scufundă atunci când vedem marea totalitate și înfrumosul ajunge în portofelul nostru. Ne rămânem să ne întrebăm dacă avem suficienți bani în bancă pentru a acoperi facturile lunare la utilități, vor mai rămâne bani pentru a trata copiii într-o zi?



Recunosc că am devenit vinovat că am transferat mâncare în căruciorul nostru de cumpărături fără să caut mereu rafturile pentru o alternativă mai ieftină. Înainte de a veni copiii, am avut mai mult timp să caut chilipiruri, dar, când băieții se ceartă în căruciorul de cumpărături, tot ce vreau este să fac o ieșire pripită din supermarketul supraaglomerat și să scot dracul de acolo! După ce ajung acasă și ambalează mâncarea, nu îmi vine să cred câți bani au fost cheltuiți și cât de puțină mâncare trebuie să arătăm pentru asta.





Vedeți prima primire a magazinului de produse alimentare a lui Annelies aici și suma totală din această săptămână

Pe această notă vreau să realizez un mic experiment pentru a vedea dacă familia noastră din patru poate supraviețui cheltuind doar 20 de lire sterline pe săptămână pentru mâncare. Putem ajunge la sfârșitul celor 30 de zile bine hrănite cu un buget atât de mic? Nu cred că ar fi bine ca părinții să-mi hrănesc copiii la micul dejun, prânz și cină, așa că voi vâna cele mai ieftine, dar și cele mai hrănitoare rețete pe care le pot găsi. Și în ceea ce privește magazinul alimentar, voi face un magazin în vrac la începutul provocării și magazine mai mici în cele 4 săptămâni. Bugetul meu a fost de 80 de lire sterline pentru luna, nivelând la 20 de lire sterline pe săptămână.

Așadar, iată 30 de zile pentru a analiza fiecare până la primire, a număra boabele de orez și a face ca fiecare morcov să conteze! Nu va mai fi loc pentru deșeuri; fiecare morselă de mâncare pe care o cumpărăm trebuie să fie mâncată. Sper să găsesc modalități ușoare de a face economii, rețete minunate care nu se bazează pe ingrediente scumpe. S-ar putea chiar să economisim destui bani pentru a înlocui televizorul nostru foarte vechi!

Total de bani cheltuiți până acum = 49,94 lire sterline

Săptămâna 1: Bunul, răul și „ce gândeam?”

Prima săptămână a provocării mele s-a încheiat. În ultimele șapte zile mi-am numărat banii și m-am asigurat că îi fac să meargă cât mai departe. Când fac cumpărăturile, nu mai observ legumele de marcă de fasole coapte sau roșii mărunțite, iar mâna mea ajunge automat la opțiunea de valoare mai ieftină. Deși sunt doar la sfârșitul săptămânii 1, deja simt că am învățat multe. Este aproape ca și cum învăț o limbă nouă, dar în schimb, mă educ cum să fac economii la alimente. Cu siguranță este o mare curbă de învățare!



Obțineți rețeta: risotto de roșii și pâine de usturoi = 2,10 GBP

Când mă gândesc la ceea ce a provocat cel mai mult pe mine și familia mea în prima săptămână, mă gândesc imediat la plictiseală! Mâncarea este atât de repetitivă. Nu durează mult să pleci de pe cornflakes și nu sunt sigur că terciul din august este o idee atât de grozavă! Gustările zilnice precum biscuiții și pâinea de malț poartă de asemenea subțiri, dar, destul de amuzant, băieții mei par perfect mulțumiți de ceea ce li se oferă. Poate că doar Neil și eu suntem cei care sunt proști! Masa de seară este un har mântuitor, deoarece nu ne simțim ca și cum ne descurcăm. Am făcut risotto, spag Bol, salate de paste și multe altele! Pregătesc tariful obișnuit și fac pur și simplu deduceri, aleg ingrediente mai ieftine și cumpăr într-un supermarket bugetar.

În ciuda monotoniei unora dintre alimente, zvonul de a economisi bani la numerar până nu compensează mai mult! După prima noastră cumpărare în vrac, mai aveam nevoie să ne punem la dispoziție lucruri precum cârnați, paste și orez, dar, alegând alternativele mai ieftine, am reușit să ne îndepărtăm de numerar până la o primăvară în pasul nostru, mai degrabă decât o inimă grea! Bineînțeles că a fost greu să rezistați să apucați un pachet de burgeri sau o pizza, dar ne-am găsit păstrându-ne la etichetele prețurilor scumpe și plecând!



Obține rețeta: Penne Bolognese = 1,60 GBP

Deși săptămâna mea lipsea de emoție alimentară, lucrurile au fost amenajate cu un interviu pentru BBC Radio Oxford. Am mers împreună în studio pentru a vorbi despre noua mea provocare și pentru a discuta la telefon cu un membru al echipei BBC Good Food Magazine și cu nimeni altul decât Jack Monroe. Și trebuie să spun că am fost mai degrabă lovit de vedetă ca să ajung să vorbesc cu Jack Monroe și să aud auzirile și sfaturile ei grozave.

Chiar dacă nu mai trăiește cu un buget dur de 10 lire sterline pe săptămână, poate totuși recita prețul unei conserve de boabe de rinichi și roșii tocate etc. M-am simțit smerit să aud cum Jack trebuie să supraviețuiască timp de 18 luni pe o astfel de repetiție meniu și o sumă de bani incredibil de mică. Știu, de fapt, că sunt mulți alții care reușesc doar să se răstoarne.



Consultați cea de-a doua încasare a magazinului alimentar Annelies aici și suma totală din această săptămână

De la timpul meu la postul de radio am aflat că există alternative proteice mai ieftine la carne, mesele pot fi încărcate cu fasole și linte sau chiar tofu, iar pe piețele fermierilor locali trebuie să se facă oferte mari; mergi doar la sfârșitul zilei când lucrurile se vând ieftin. De asemenea, am aflat că legumele și fructele congelate sunt adesea mai ieftine, durează mai mult și sunt la fel de hrănitoare ca și versiunea proaspătă. Și dacă există posibilitatea de a-ți crește fructele și legumele proprii, mergi! Nu știu ce aș fi făcut fără castraveții mei de acasă ...



Săptămâna întâi

  • Cel mai bun lucru pe care l-am mâncat săptămâna aceasta: Ne-a plăcut foarte mult hummus-ul cu pâine pitta și bețe de legume. Fiul meu mai mic era deosebit de dornic!
  • Cea mai ieftină masă din săptămână: Prăjituri de ton de casă (am făcut destule prăjituri pentru trei mese) cu pană de cartofi și fasole coaptă. £ 1,45 pentru masă.
  • Felul preferat al săptămânii pentru copii: Risotto de tomate cu pâine de usturoi. Curățați plăcile peste tot!
  • Eșecul săptămânii: Nu rămâne cu lapte și trebuie să cumperi ceva de la magazinul nostru din sat. Două picturi de lapte costă 89p în loc de 95p, pentru PĂTRE pinte de lapte la Aldi. Asta a fost dureros și nu va fi repetat!
  • Cel mai bun lucru pe care l-am învățat săptămâna aceasta: Când faceți risotto economisiți o mulțime de bănuți folosind orez alb de bază. Am folosit orez „normal” pentru risotto-ul meu de tomate și nimeni nu a putut spune diferența. Mulțumim lui Jack Monroe pentru un sfat atât de grozav!
  • Trucul minunat al săptămânii: De obicei arunc tunsuri de patiserie, dar nu de data asta! Săptămâna aceasta a rămas un pic de patiserie de la quiche-ul meu și am reușit să fac din ea opt mini torturi de gem. Un deliciu minunat pentru copii (și pentru mami și tati) și costă doar câțiva pence - rezultat!



Quiche (2,60 GBP pentru 10 inch) și torturi de gem (15p) - făcute cu aceeași patiserie! Obțineți rețeta: broccoli quiche

Total de bani cheltuiți până acum = 69,62 GBP

Săptămâna a 2-a: Vânătoare la chilipir și mult hummus

Acum sunt la jumătatea drumului provocării. Este foarte probabil că, de acum înainte, voi număra zilele în așteptarea sfârșitului! Nu ne înfometăm și mâncăm bine, dar mă simt agitată pentru micile accesorii pe care le iau de obicei. Mâncărurile precum o lingură de înghețată la sfârșitul unei zile calde de vară sau chiar o salată de fructe sunt în afara meniului. În schimb, ne mulțumim cu o felie de pâine ușor vopsită de malț sau un biscuiți cu ceai bogat, care din păcate nu prea fac pentru a umple golul!



Obțineți rețeta: Hummus și morcovi se înfășoară = 24p fiecare

Săptămâna aceasta, micul dejun a fost fie fulgi de porumb crocanti, fie terci cu miere.
De obicei nu mănânc micul dejun gătit, dar acum tot ce îmi doresc este un ou gătește, fasole coaptă, ciuperci, pâine prăjită și gâtui de ketchup. Când vine vorba de ora prânzului, îmbrățișăm hummusul și îl folosim la orice și la orice. Cel mai tânăr al meu, Oliver, îi place la pâine prăjită, în timp ce ceilalți dintre noi o savurează în ambalaje cu morcov ras sau ca o baie cu pâine pitta și bețe de legume. Din păcate, mă îndoiesc că va fi mult până să mă îmbolnăvesc de asta!



Realizarea de pizza cu Isaac - Obțineți rețeta: pizza cu brânză și ceapă

Ne bucurăm în continuare de mese, deoarece reușim să mâncăm același fel de mese pe care le avem în mod normal, cum ar fi cârnați cu cârnați, chilli cu orez și pizza de casă (acum făcute cu roșii din grădina socrului meu). Când am început această provocare, cea mai mare îngrijorare a mea era foamea. Avem pofte mari și eram, în mod evident, nerăbdător ca copiii mei să nu aibă suficient să mănânce. Cu toate acestea, toți ne culcăm cu burtele pline, așa că nu ne putem plânge cu adevărat. Îmi doresc doar să putem avea ceva mai multă varietate!



Ardei iute = 1,90 lire sterline

În weekend am mers în oraș pentru a compara prețurile la mai multe magazine de 1 GBP și 99p. Am găsit câteva oferte bune la produsele de marcă, dar tot au lucrat puțin mai drag decât mărcile de valoare la un supermarket de chilipiruri. S-ar putea să existe doar câteva diferențe de pence, dar fiecare ban se adaugă. După ce am lăsat cu mâna goală, am mers câțiva kilometri până la magazinul nostru fermier local, la o vânătoare de cartofi. Magazinul a fost frumos și au fost expuse o mulțime de mâncăruri delicioase. Mi-a rupt inima să cumpăr doar o pungă cu cartofi noroioși! Cu toate acestea, am fost mulțumiți de preț, deoarece am reușit să cumpărăm douăzeci pentru 2,50 GBP. Asta însemna că avem destui bani pentru a cumpăra niște hummus pentru săptămâna viitoare. Ura!

Magazinul nostru de supermarketuri a fost foarte mic în această săptămână - doar câteva elemente esențiale, cum ar fi laptele și pâinea. A trebuit să controlez dorința de a arunca în coș pachetele de paste proaspete și căni de înghețată. Mă simt din ce în ce mai recunoscător că nu trebuie să continuu să trăiesc cu un buget atât de rigid, odată ce trecerea provocării.



Vedeți cea de-a treia primire a magazinului de produse alimentare Annelies aici și numărul total de săptămâna aceasta

Săptămâna a doua rotunjită

Cel mai bun lucru pe care l-am mâncat săptămâna aceasta:
Pizza de casa. Îmi place să fac pizza când ajung timp, dar această provocare a făcut-o o necesitate. Ne-a plăcut foarte mult să-l pregătim și să-l batjocorească!

ce să ai cu ciupercile umplute

Cea mai ieftină masă din săptămână:
Burgerii de morcov, chimen și fasole de la Jack Monroe cu pană de cartofi și fasole coapte. 1,03 lire sterline pentru masă.

Felul preferat al săptămânii pentru copii:
Gnocchi de casă într-un sos de roșii de casă, cu un strop de brânză rasă deasupra, plus pâine de usturoi. Copiii mei abia au apărut în aer, în timp ce l-au șlefuit!

Eșecul săptămânii:
Poate că băieții sunt mai înfometați decât credeam, în timp ce i-am găsit stând pe podeaua bucătăriei mâncând haine de pâine. Acum mai avem doar patru pentru a dura două săptămâni. Eeek!

Cel mai bun lucru pe care l-am învățat săptămâna aceasta:
Brânza este scumpă și încerc să folosesc cât mai puțin. Anterior aș adăuga cât o rețetă menționată, dar acum o adaug după gust. Făcând un sos de brânză, am adăugat jumătate din ceea ce aș face de obicei doar ignorând solzi, adăugându-l puțin câte puțin și având gust.

Trucul minunat al săptămânii:
În loc să adaug un staniu întreg de boabe dulci în vasul meu de mezeluri, am păstrat jumătate înapoi și am folosit restul într-o salată de paste. Puteți face același lucru cu un conserve de ton sau fasole, economisind jumătate pentru o altă masă.

Săptămâna 3: Mure la salvare!

Este sfârșitul săptămânii trei. Frigiderul nostru arată dezbrăcat, iar bolul cu fructe este acum gol pe masa noastră din sufragerie. Băieții noștri preferă legumele decât fructele, dar în mod normal umplem bolul cu banane, portocale și mere, pentru a le mânca ca gustare sau după cină. Din fericire mâncăm în fiecare zi mese hrănitoare, de casă și nu ne-au trecut niciun fel de mese sau borcane de sos gata. Cu toate acestea, sunt conștient că, în această a treia săptămână, fructele și legumele noastre de cinci zile nu pot fi atinse. Cele mai multe zile gestionăm trei sau chiar patru, dar nu cinci. Când te uiți la prețul fructelor din supermarketuri și la piața fermierilor, este ușor să vezi cât de dificil este să incluzi fructe în dieta ta zilnică dacă ai un buget restrâns.

Pentru a depăși situația noastră actuală, un prieten a sugerat să căutăm garduri pentru mure, întrucât sunt în prezent în sezon. Ne-am îmbrăcat acoperișurile și cizmele cu apă și ne-am îndreptat spre câmpul din spatele casei noastre. Ne-am hrănit hotărât în ​​ploaia care se revarsă, dar ne-am distrat ca o familie care culeg murele și ne-am întors cu o recompensă generoasă, pe care am devorat-o cu budinca de orez!



Budincă de orez Blackberry = 15p pentru 4 porții

Ne obișnuim să avem aceleași prânzuri zi și zi. Cea mai tânără a mea, Oliver, a fost încântată să aibă o altă cadă de hummus de care să mă bucur săptămâna aceasta. Îl iubește pe pâine prăjită, dar îi place să se înmoaie și morcovul și bățurile de castraveți. Fiul meu mai mare, Isaac, nu a fost niciodată pasionat de sandvișuri, dar adoră pâine plină cu castravete și puțină maioneză și se aruncă în prânz fără niciun fel de mânie - grăbiți-vă!

În ceea ce privește ora gustării, băieții încă mai sunt fericiți să se târască în pâine de malț. Cu toate acestea, nu mă mai pot confrunta cu ea și nici soțul meu - am prefera să mergem fără. Dantura mea dulce a tânjit după ceva ciocolată, așa că am făcut niște prăjituri cu fulgi de porumb cu Isaac la începutul săptămânii. M-am bucurat foarte mult că am cumpărat niște ciocolată de valoare la începutul provocării, gata pentru un astfel de moment! Prăjiturile dulci crocante au fost delicioase și urmează să facem încă un lot săptămâna viitoare.



Prăjituri cu cereale de ciocolată = 38p total Această a treia săptămână s-a dovedit a fi și o săptămână socială. În primul rând, băieții și cu mine am fost invitați la casa unui prieten pentru o întâlnire de joacă; prânzul ar fi făcut pentru noi. La început nu eram sigur dacă trebuie să mergem, deoarece nu am putut contribui, dar mi-am dat seama că nu-mi pot opri copiii să se distreze și să-și vadă prietenii mici. Am fost tratați cu o delicioasă supă de morcovi de casă, iar Oliver nu a putut să ajungă suficient. Aștept cu nerăbdare să returnez favoarea odată ce această provocare va fi terminată!

Sâmbătă am avut prieteni la noi acasă pentru prânz și am avut o panică masivă despre ce aș putea să le hrănesc. Neil a sugerat pizza de casă. M-a rezolvat perfect - Isaac m-a ajutat și a existat o mulțime de pizza pentru a merge, astfel încât nimeni nu a murit de foame, așa cum mă temusem inițial. Această provocare nu se pretează exact la ocazii sociale, dar am reușit să răspundem!



Cârnați și făină = 2,24 GBP în total

Încă nu există reclamații la ora mesei. Ne-am bucurat de lucruri precum cârnați cu bezea și legume, un curry de cartofi și năut și tortillas picante de fasole mixtă. Din păcate, mi-a rămas doar o bucată mică de brânză pentru ultima săptămână a provocării. Va trebui să fiu foarte, foarte slab, întrucât pur și simplu nu îmi mai rămân bani pentru mai mult!



Vedeți cea de-a patra chitanță de la magazinul de produse alimentare Annelies aici și numărul total de săptămâna aceasta

Săptămâna a treia

Cel mai bun lucru pe care l-am mâncat săptămâna aceasta:
Ne place salata noastră de paste săptămânale. Tocam câteva ouă fierte, feliez castraveți și roșii și amestecă ceva maioneză. Yum!

Cea mai ieftină masă din săptămână:
Sos de paste cu tomate de casă cu pâine și usturoi. £ 1.25

Felul preferat al săptămânii pentru copii:
Cârnați cu piure de cartofi, morcovi, mazăre și măceș. £ 2,24

Eșecul săptămânii:
Găsirea unei cepe mucegăite și trebuie să o arunci. Am cumpărat două pungi de ceapă la începutul provocării; Ar fi trebuit să achiziționez unul câteodată pentru a evita risipa.

Cel mai bun lucru pe care l-am învățat săptămâna aceasta:
Merită să ieșiți în aer liber și să scrâșniți pentru fructe. Nu pot să cred că nu m-am gândit niciodată să fac asta înainte!

Trucul minunat al săptămânii:
Pentru un sos de pastă de roșii ieftin, prăjesc ușor o ceapă tocată în puțin ulei, apoi turnăm în două cutii de roșii tocate și mai fierbem ușor în jur de 20 de minute până când roșiile se transformă într-o consistență groasă a pulpei. Este apoi gata de mâncare cu paste și grătar de brânză!

Total de bani cheltuiți până acum = 79,92 lire sterline

Săptămâna a 4-a: Gata și prăfuită

Provocarea s-a terminat acum și respir un suspin de ușurare. Această săptămână finală a fost cea mai grea încă și, sincer, nu eram sigur dacă vom putea răni cu puținele mâncări pe care le avem. Nu am depășit bugetul, dar ultimele mese au fost departe de a fi interesante. Băieții mei se bucură cu adevărat de risotto-ul meu de roșii și au ajuns să se aștepte să fie servite alături de o felie obligatorie de pâine de usturoi. Imaginează-ți dezamăgirea atunci când nu numai că am lăsat brânza din risotto, dar și că nu exista pâine cu usturoi care să le însoțească masa. Am rămas fără bani și trebuia să ne descurcăm cu ceea ce aveam. Pur și simplu am adăugat mai mult orez la risotto, așa că mai aveam burtele pline; Cred că tocmai eram iertat!

De asemenea, nu au existat bani pentru a cumpăra pâine așa că mi-am făcut propria săptămâna asta. Mi-a plăcut să mă aerisesc frustrările în timp ce frământam aluatul. Cu toate acestea, pâinile pe care le-am produs nu au fost la fel de mari ca pâinile pe care le puteți cumpăra. De asemenea, nu se păstrează bine. Acest lucru m-a făcut să mă întreb ce se adaugă la pâinea cumpărată din magazin pentru a o menține mai mult timp, nu un gând frumos.



Supa de morcovi și pâine de casă = 50p pentru 4 porții

Am avut multe stocuri de morcovi în această săptămână și am fost dornic să le folosesc, așa că am decis să fac un lot mare de supă de morcovi. Recunosc că nu era cea mai aromată dintre supe, dar era plină de vitamina A și era suficient pentru două prânzuri. Evident, ciorba nu a fost suficientă pentru a ne menține până la ora mesei, așa că a fost servită cu o parte din pâinea mea de casă. M-am simțit foarte virtuos să știu că le-am făcut amândouă cu propriile mele două mâini. Am făcut o notă mentală pentru a încerca să-mi fac supa în viitor!

Săptămâna aceasta Isaac a dorit să mă ajute din nou în bucătărie. Am făcut prăjituri de ciocolată cu ciocolată care au ajutat la satisfacerea poftelor mele de ciocolată și am făcut și un lot mic de zăpadă. Un prieten de-al meu face lollies doar cu banane și lapte și sunt surprinzător de gustoase. Isaac s-a mulțumit perfect să taie o banană și să apese butonul de pe blender. S-a bucurat apoi cu grijă de răcoritoarele sale înghețate de banane.



Loli de gheață = 35p pentru 4

Deși câteva dintre mesele noastre din această săptămână au fost dezamăgitoare, mai ales din cauza lipsei de brânză, am reușit să savurăm o cină prăjită. A trebuit să optăm pentru cârnați. Totuși am împins barca afară și am făcut unele Budinci din Yorkshire , care s-a simțit ca un adevărat lux! În ultima noastră zi am fost complet fără mâncare, în afară de un conserve de fasole coapte și niște pâine nevăzută, dar, în loc să închei provocarea cu fasole pe pâine prăjită, am făcut o „plăcintă” de fasole coaptă, așa cum sugerează Donna, care a fost urmând blogul. A făcut o alternativă mai interesantă și a fost mult plăcută. Placinta cu fasole copt a fost urmata de o conserve de piersici. Ce mod clasic de a termina provocarea!



Cina de prăjit cu cârnați cu Yorkshires de casă = 2,60 GBP pentru 4 porții

Săptămâna a patra

Cel mai bun lucru pe care l-am mâncat săptămâna aceasta:
Cârnați cu budinci de casă Yorkshire, cartofi prăjiți, broccoli, morcovi, mazăre și măceș.

Cea mai ieftină masă din săptămână:
Trebuie sa fie placinta cu fasole copt!

Felul preferat al săptămânii pentru copii:
Paste de ton coapte

Eșecul săptămânii:
Descoperind că am rămas o pungă de orez și paste nedeschise. Dacă aș fi planificat mai bine, aș fi putut folosi acești bani pe niște fructe. Sunt atât de încrucișat cu mine!

Cel mai bun lucru pe care l-am învățat săptămâna aceasta:
Este uimitor cât de multă supă se poate face din doar câteva legume. Costă doar câțiva bani pentru a face o supă simplă. Am gătit un lot mare și am pus jumătate la frigider pentru încă o zi.

Trucul minunat al săptămânii:
Este mai bine să cumpărați legume libere, astfel încât să le puteți cântări pe cântar și să cumpărați exact ceea ce aveți nevoie. Fără deșeuri și veți economisi câțiva bani.

Total mare de bani cheltuiți = 79,92 lire sterline - în buget!



* Descărcați lista de mese și prețurile lui Annelies aici *

Săptămâna a cincea: privind înapoi ...

Provocarea mea s-a încheiat și, cu toată sinceritatea, nu ar fi putut ajunge destul de curând! Mâncam fulgi de porumb sau terci pentru micul dejun de 30 de zile, dar la fel de bine am mestecat pe carton. Nu evaluez valoarea fulgilor de porumb și mă voi bucura să scap de ei! Pe de altă parte, prânzurile au fost mai variate și vom continua cu plăcere să mâncăm sandvișuri cu salată, salată de paste, pâine pitta și hummus. Am fost surprins de cum puteam să ne modificăm ușor mesele de seară și să pun în continuare mese umplute și hrănitoare. Nimeni nu s-a simțit nemulțumit și nu am simțit niciodată foame. Dacă sunt sincer, m-am întrebat dacă s-ar fi putut pierde ceva greutate în timpul provocării, dar nu, nu am pierdut o uncie! Cred că acest lucru arată că am mâncat bine și nu am mers fără.

Cred că am economisit mulți bani prin simpla schimbare a supermarketului nostru obișnuit într-un supermarket cu chilipiruri și sunt sigur că aceasta a fost cheia pentru a ajunge până la sfârșitul provocării. Cu toate acestea, când plătiți doar 15p pentru o conserve de orez sau 29p pentru un borcan de gem, începeți să puneți la îndoială calitatea. Am verificat etichetele și am fost surprins să văd că gemul valoric conținea aceeași cantitate de fructe ca o marcă mult mai scumpă și avea mai puțin zahăr adăugat! Din păcate, euforia mea a fost curând amețită când am descoperit că conservele de fasole coapte pe care le-am folosit conțineau 7g mai mult zahăr decât boabele pe care le cumpărăm de obicei. Când vine vorba de sare, nu am putut vedea prea multe variații între mărci, astfel încât m-a ajutat să mă simt puțin mai pozitiv!



Obține rețeta: tortillas picante de fasole mixtă = 68p pe porție

Am avut nevoie de o mulțime de roșii tocate pentru provocare și, după ce ne-am mâncat în drum prin 15 conserve de valoare, nu am deloc plângeri și cu siguranță le voi cumpăra din nou. Singurul lucru pe care nu îl voi cumpăra niciodată a fost răspândirea uleiului de floarea soarelui; a fost oribil. Când s-a întins pe pâinea prăjită fierbinte sau un cartof de sacou, a lăsat un strat uleios și nu s-a topit niciodată cu adevărat.

Carnea era de o calitate corectă, dar cârnații erau „apăți” și nu aveau aromă. Soțul meu se simte puternic că folosește carne locală și bine crescută, așa că sunt sigur că vom reveni în vizita măcelarilor. Nimeni nu vrea să-și petreacă vârstele verificând etichetele, dar cred că obțineți ce plătiți atunci când vine vorba de lucruri precum fasole, pâine și carne. Cu toate acestea, nu vă lăsați deoparte, deoarece puteți face economii mari în multe alte produse, cum ar fi paste uscate, lapte, ouă, făină, roșii tocate, fructe și legume. Lista continuă!

înghețată recompensă asda

Această provocare a fost să încercăm să aflăm dacă este cu adevărat posibil să hrăniți o familie de patru persoane cu doar 20 de lire sterline pe săptămână. Îmi dau seama că ar fi mai greu cu adolescenții, dar copiii mei sunt încă mici; poate va trebui să repet procesul peste 10 ani - sau poate nu! Da, provocarea este aproape posibilă, majoritatea lucrurilor sunt, dacă vă gândiți cu adevărat la asta sau nu aveți de ales DAR este o experiență plăcută? Nu.

După prima săptămână, deja puteam vedea unde irosisem anterior bani, până la sfârșitul săptămânii două eram foarte recunoscător că nu trebuia să fac asta mai mult de 30 de zile și până la sfârșitul provocării știam că nu Nu vreau să fac asta din nou. Am reușit să mâncăm bine, dar acest buget strâns nu permite prea multă varietate sau capacitatea de a-ți îndeplini regulat ținta de 5 zile. Fructele și legumele proaspete vin la un cost ridicat, așa că morcovii ieftini, broccoli, mere și banane sunt la ordinea zilei. Nu știu dacă aș fi reușit fără castraveții și roșiile de casă ale socrului meu. Cu siguranță merită să încerci să crești câteva legume și fructe dacă există spațiu în grădina ta. Avem plante de căpșuni, dar au fost din păcate în afara sezonului în timpul provocării!



Obțineți rețeta: Salată de paste = 17p pe porție (cu legume de casă)

Dacă vă aflați într-o poziție în care aveți doar o sumă mică de bani pentru a cheltui pe mâncare, trebuie să faceți alegeri. Ați putea să vă faceți griji cu privire la zahăr adăugat? Cumpărați o punte de struguri pentru 1,25 GBP sau folosiți banii pentru a cumpăra ingrediente pentru o masă principală? Răspunsul este că trebuie să te descurci și, atât timp cât profiți la maximum de ceea ce ai și pui mâncare pe masă, te descurci bine.

Am învățat multe de-a lungul acestor 30 de zile. Sunt în stare să cumpăr anumite alimente mult mai ieftine la un supermarket cu chilipiruri. Știu că utilizarea orezului alb în locul orezului risotto nu face nicio diferență și îmi dau seama că pot face mese satisfăcătoare de familie care nu costă pământul. De obicei, puteți scoate lucrurile dintr-o rețetă sau puteți face substituții și nu observați diferența. Cu siguranță este mult mai ieftin să faci mese de la zero, decât să cumperi o masă gata, un borcan cu sos sau pentru a lua o mâncare de luat masa, ca să nu mai vorbim mai sănătos!

Mă îndepărtez de această provocare recunoscătoare că mă pot îngădui într-o cadă cu înghețată în această seară și mă simt norocos să pot înceta să mai trăiesc cu atât de puțini bani. Cu toate acestea, sunt conștient că mai avem un buget pentru cumpărăturile noastre alimentare și sunt hotărât să continuăm să fac economii pentru ceea ce cumpărăm. Cu siguranță nu 20 de lire sterline pe săptămână; 30 de lire sterline ar fi mult mai realizabile!

Rețete bugetare din provocare

Cum să hrănești o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână - rețetele noastre preferate din bugetul provocării ...





Risotto de tomate Quiche de broccoli





Pizza cu brânză și ceapă de tip bologneză





Tortete de fasole mixtă picantă Salată de paste cu castraveți și roșii

Te simți inspirat pentru provocare? Aveți sfaturi despre cum să hrăniți o familie de 4 cu 20 de lire sterline pe săptămână pe care doriți să o partajați? Intrați pe pagina noastră de Facebook pentru a vă alătura conversației!

Citește Următor

Nando a lansat truse de masă DIY și sună uimitor!